Genel Bilgi

Geniş kumsalları, tarihi eserleri, modern otelleri ve motelleri ile sayısız balık lokantası, kafe ve barları ile Alanya mükemmel bir tatil beldesidir. Ziyaretçilerin dikkatini çeken ilk şey, 13. yüzyılda Alanya Yarımadası'nın tepesinde bir taç olarak kurulan Selçuklu Kalesi'dir. Etkileyici kalenin yanı sıra, eşsiz sekizgen Kızıl Kule'nin anıtsal güzelliği görülmeye değer. Limanı çevreleyen kafe ve barlar akşam saatlerinde görülmeye değerdir. Yerli ilginç renklerle dekore edilmiş el sanatları, deri, giyim, mücevher, el çantası ve balkabağı satışı liman yolundaki butiklerde gerçekleşir. Mağaraları keşfetmek isterseniz Damlataş Mağarası mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Mağara Etnografya Müzesi yakınında yer almaktadır. Üç deniz mağarasına tekneyle ulaşılabilir: Fosforlu mağara fosforlu kayalar, kız korsanların tutulduğu Kızlar Mağarası ve Aşıklar Mağarası. Alanya'nın 15 km doğusunda, dinlenmek için ideal bir yer olan Dim Çayı Vadisi'nin serin gölgesi vardır. Alanya'nın her yerinde deniz girilebilir. Güneş, deniz ve kumla dolu bir cennettir.

Alanya tanıtım Filmi

Alanya Sanal Tur

Kızıl Kule
Limanda kentin sembolü olan sekizgen biçimli bina, 13. yüzyıldan kalma Selçukluların eseridir. 1226 yılında Halep'ten usta bir yapımcı olan Ebu Ali Rehç el Kettani tarafından yapılmış ve Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat'ın talebi üzerine Sinop kalesinden daha önce inşa etmiştir. Üst kısımları ateşlenen kırmızı tuğladan yapılmış, taş blokların belli bir yükseklikte kaldırılması zor olduğu için Kızılkule adı verilmiştir.
Kalenin duvarlarında antik çağın mermer blokları görülür. Sekizgen biçimindeki kulenin yüksekliği 33 metredir ve çapı 29 metre olup, her bir duvar 12,5 metre uzunluğundadır. Zemin kat da dahil olmak üzere beş kat bulunmaktadır. Yüksek aralıklı ve 85 basamaklı taş merdivenlerin yardımıyla kulenin tepesine gidebilirsiniz. Kulenin tepesinden gelen güneş ışığı bile birinci kata ulaşır. Kulenin ortasında bir sarnıç var. Kule, limanı ve tersaneyi deniz saldırılarından korumak için inşa edilmiş ve yüzyıllardır askeri amaçlarla kullanılmıştır. 1950'lerde restore edilen kule 1979'da ziyarete açıldı ve ilk katı Etnografya müzesi olarak kullanılmaya başlandı.

Alanya Kalesi
Yaklaşık 6.5 kilometre uzunluğundaki surları, Alanya Kalesi, deniz seviyesinden yüksekliği 250 metreye kadar olan bir yarımadada yer almaktadır. Kandeleri olarak da bilinen Alanya yarımadasındaki yerleşim, Hellenistik Era Dönemine kadar uzansa da, bugün görülebilen kültürel özellikleri, 13. yüzyıl Selçukluları sayesindedir.
Kale, 1221 yılında fethedilen ve yeniden inşa edilen Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat'ın talebi üzerine inşa edilmiştir. Kalenin 83 kulesi ve 140 burcu vardır. Ortaçağda yürüyüşlerle çevrili kenti suyla beslemek için yaklaşık 400 adet sarnıç inşa edildi. Sarnıçlardan bazıları bugün hala kullanılıyor. Duvarlar iyi planlanmış bir şekilde inşa edilmiştir; Ehmedek'e doğru, İçkale, Adama Atacağı, Cilvarda Körfezi'nin üst kısmı, Arap Evliyası Burcu ve Esat Burcu, daha sonra silahlı ev ve tersane ve Kızılkule-İçkale'de bir açık hava müzesi ile sona erer. Sultan Alaaddin Keykubat sarayını oraya yaptırmıştır.
Bugün kale hala insanlar tarafından ziyaret ediliyor. Tarihi değere sahip ahşap ve tuğla evlerin önünde ipek ve pamuk dokunmuş, farklı şekillerde beyaz su kabakları boyanmış, küçük bahçelerde otantik yemekler servis edilmektedir. Ayrıca kaleye giden ve limana bakan taraflarında restoranlar ve kafeler bulunmaktadır. Kale trafiğe açıktır. Kaleye doğru yürümeniz yaklaşık bir saat sürüyor.

Alara Kalesi
Alara Kalesi, Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat'ın talebi üzerine Alanya'dan 37 km batıda 1232'de inşa edilmiş olup, denizden 9 kilometre uzaklıktadır. İpek Yolu üzerindeki kalenin amacı, Alara deresinin yakınındaki handa kalan kalabalığın korunmasıydı. 500'e kadar 200 metrelik dik bir tepe üzerine inşa edilmiştir. Muhteşem görünen iç ve dış kısımdan oluşur. 120 basamaklı karanlık bir giriş salonu, kaleye girer. Ziyaret edilecek bir yer olmadığı için vahşi bitkiler ve harabeler konusunda dikkatli olmak önemlidir. Kalede kaya oymasıyla yapılmış tüneller vardır. Küçük bir saray, işçilerin odaları, bir cami ve harabe Türk hamamı vardır. Kalenin tepesinde bulunan duvarlar ve patikalar üzerinden gitmek isteyenler en az bir saat tırmanmalıdır.

Avsallar
Avsallar, Alanya şehir merkezine yaklaşık 23 km uzaklıktadır. İncekum bölgesi ile bağlantılı. Temiz denizi ve uzun plajları (Mavi Bayraklı) bu alanın güzel özellikleridir. Avsallar son yıllarda kendi şehir merkeziyle güzel, küçük bir kasabaya dönüşmüştür. Avsallar'ın alışveriş caddesinde küçük sağlık merkezleri, eczaneler, mağazalar, barlar, kafeler ve restoranlar gibi ihtiyacınız olan her şeyi bulacaksınız. Herkesin bildiği ve herkese yardım ettiği samimi bir topluluğa sahip büyüleyici bir şehir. Her çarşamba, yeni inşa edilen okulun yanındaki çarşıda taze meyve, sebze, baharat ve daha fazlasını satın alabilirsiniz. Her 10 ila 15 dakikada bir kalkan halk otobüsüyle (dolmuş) Alanya'ya gidebilirsiniz.

Konaklı
Bir sonraki yer olarak, 28.000 nüfuslu, Alanya'ya yaklaşık 15 km uzaklıkta, güzel bir yer olan Konaklı'ya ulaşabilirsiniz. Konaklı, en eski tarihi kültüre sahiptir. Konaklı'da en önemli gelir kaynağı turizmdir. Son yıllarda burası, herşeyi bulabileceğiniz kendi küçük kasabasını geliştirdi. Her çarşamba günü, bölgedeki çiftçilerin taze hasat sebzelerini sattığı bir pazarı var. Her 10 ila 15 dakikada bir kalkan halk otobüsüyle (dolmuş) Alanya'ya gidebilirsiniz.

Bektaş / Tepe
Alanya şehir merkezinin arkasındaki yamaçlara Tepe ve Bektaş denir. Şehrin kendisi ve Akdeniz Okyanusu'nun muhteşem panoramik manzarasını sunan bu bölge, trafikten ve şehir merkezinden gelen gürültülerden uzaklaşabileceğiniz huzurlu bir alandır. Yamaç çoğunlukla villalara sahiptir ve şehir merkezine daha yakın olmak isteyen ama şehrin gürültüsüne maruz kalmak istemeyen insanlar için harika bir yerdir.

Cikcilli
Cikcilli, Alanya'nın arka tarafında doğuda yer almaktadır. Birçok apartman binası ile hızlı gelişen bir alandır. Alanya şehir merkezine çok yakın. Merkeze arabayla 3 dakikada ulaşabilirsiniz. Plaj yaklaşık 2,5 km uzaklıktadır. Bölge, Alanya'nın kendisinden daha sakin. Dağların bulunduğu bölgeye bağlı olarak, iki sahil şeridine, Alanya kalesine ve şehre harika bir manzara bulacaksınız.

Oba
Alanya şehir merkezine yaklaşık 3 km uzaklıkta güzel bir yerleşim yeridir Oba. Burada mağaza, restoran ve kafeler yer almaktadır. 2006 yazından bu yana büyük Alanyum Alışveriş Merkezi burada bulunur. Oba sınırı, Alanya Kalesi'ni görebileceğiniz sahile kadar uzanmaktadır. Alanya'nın en popüler bölglereinden olan Oba, lüks alışveriş caddeleri, yeşil parkları ve pürüzsüz ortamı ile dikkat çekiyor. Birçok yabancı ikinci evlerini buradan almayı tercih ediyor. Alanya'ya her 5 dakikada bir otobüs var.

Mahmutlar
Kestel'den sonra, şu anda Alanya'nın en büyük beldesi olan 23.000 nüfuslu Mahmutlar'a ulaşıyoruz. Alanya'nın yaklaşık 13 km doğusunda bulunan Mahmutlar, son üç yılda Alanya'nın en hızlı bölgelerinden biri olarak keyifli bir noktaya gelmiştir. 4,5 km uzunluğunda plajı ve çok sayıda turistik aktivitesi olan kendi şehir merkezi ile güzel bir yerdir. Mahmutlar'da turizm, meyve ve sebze yetiştiriciliği en önemli gelir kaynağıdır. Salı ve cumartesi günleri, çiftçilerin ürünlerini sundukları pazarları vardır. Mahmutlar'ın merkezinde yaşamak için ihtiyacınız olan her şeyi bulacaksınız. Alanya'ya gitmek isterseniz, her 10 dakikada bir giden halk otobüsüne binebilirsiniz.

İklim
Alanya nispeten ılıman Akdeniz iklimine sahiptir. Akdeniz Havzası, yağmurun kış aylarında yağmasını sağlar, yazlar ise sıcak ve kuraktır. Alanya Turizm Kurulunda "güneşin gülümsediği yer" sloganını kullanır. Toros Dağının denize çok yakın olması sebebi ile yağmuru meşhurdur. Dağların yüksekliği, kentteki sıcak günlerde bile üzerlerinde kar görülebildiği için ilginç bir etki yaratmaktadır. Alanya'daki deniz sıcaklığı yıllık ortalama 70.5 ° F (21.4 ° C), ortalama sıcaklık ise 82.2 ° F (27.9 ° C).

Month

Jan

Feb

Mar

Apr

May

Jun

Jul

Aug

Sep

Oct

Nov

Dec

Year

Average high °C

15

16

18

21

26

30

34

33

31

27

22

17

24

Average low °C

6

7

8

11

16

19

23

22

19

15

11

8

15

Days of rainfall (rainfall in mm)

11 (259)

9 (175)

6 (79)

4 (38)

3 (33)

1 (13)

1 (3)

1 (3)

1 (15)

4 (53)

5 (119)

11 (267)

57 (1057)

Alanya'da Plajlar

Alara neredeyse iki km'dir. Alara'nın Dere'den Karaburun Koyu'na kadar uzanan Kumlu bir plajı vardır. İyi organize edilmiş ve koyda küçük bir ada var.

İncekum Yaklaşık 1 km uzunluğunda ve çok ince kumlarla ünlüdür. 5 metre gittikden sonra daha derine iner. Bu plajda şemsiye ve şezlong kiralayabilirsiniz.

Kleopatra tarihi yarımadasının batısında, Damlataş Mağarası'nın önünde mavi bayraklı kumsaldır.. Plaj yarımadanın eteklerine doğru eğilir. Yarımadanın içine uzanan ve taştan yapılmış olan bu plajın küçük körfezine Kleopatra denir.

Konaklı yaklaşık 10 km. uzun. Tamamen kum ama biraz küçük kayalar plaja doğal bir görünüm kazandırıyor. Plaj boyunca açık büfeler ve su sporları mevcuttur.

Portakal şehir merkezinin doğusunda ve yaklaşık 1 km. uzun mavi bayraklı kumsaldır. Keykubat Plajı'nın bir parçası olarak, Oba Deresi'nin denize ulaştığı ve Dim Çayı'nın denize ulaştığı yerdir. Plajın arkasında Torosların muhteşem yamaçları yükselir.

Diğer "aktiviteler":
Rüzgâr sörfü.
Parasailing.
Su sporları, bananaboat, su altı ve snorkling gibi farklı türlerde su sporları da Alanya'da popülerdir.